• post by:
  • 25 августа, 2019

“Тобі не потрібно резюме людини, бо для довіри достатньо того, що вона — Бьорнер”. Інтерв’ю з Анастасією Луценко

Вже цього тижня в пустелі Блек-Рок розпочнеться найбільше мультикультурне свято Burning Man. Десятки тисяч людей на 8 днів долучаться до творчого божевілля, яке змінює життя та свідомість. 

Burning Man 2019 стане особливим для українських митців, адже цього року наші медіа-артисти представлять 7 відео-мапінг перформансів на 30-метровій піраміді PlayAlchemist. 

Ніхто не розповість про Burning Man краще за самого бьорнера. Про трансформацію свідомості, магію Бьорну та будівництво піраміди розповіла Анастасія Луценко — гедоністка, досвідчений бьорнер, учасниця української команди. 

Яким був ваш перший Burning Man? Як давно це було?

— Мій перший Бьорн був минулого року. Це було феєрично, несподівано і абсолютно незаплановано. Я ніколи не розглядала себе як людину, яка захоче туди поїхати. Я дуже багато подорожувала і незважаючи на те, що до своїх 25-ти встигла пожити мінімум в 10 країнах і подорожувала декількома континентами, Бьорн проходив повз мене. Буквально за тиждень я отримала візу і в мене з’явився квиток від кемпу, в який я їхала. 

Рік тому я отримала інформацію про те, що мені дають візу, а зараз вже сиджу в очікуванні літака на другий Бьорн. Тоді це був PlayAlhemist — величезний кемп з неймовірно красивою пірамідою. Бьорн був фантастичним, адже масштаби творчості, креативності та свободи самовираження  ні з чим порівняти. Кажуть: «Якщо хочеш залишити для себе сюрприз — не їдь в Італію до пенсії», тому що це найкрасивіше історичне місце в плані культурної спадщини. З Бьорном те ж саме. Якщо ти хочеш, аби у тебе залишилися якісь очікування від Всесвіту в плані творчих івентів, то відвідавши Бьорн один раз, не захочеш більше нікуди їздити, адже це наймасштабніший, найбільший, найсерйозніший івент, який взагалі існує в світі.

Я жила в чудовому кемпі з купою друзів: деяких я знала до Бьорну, а співзасновниця кемпу — моя хороша подруга. Я перебувала там майже 3 тижні. Це приголомшливий досвід — прожити в пустелі так довго. Звичайно було складно, тому що дуже багато роботи. Це не відпочинок: якщо хтось їде туди тусуватися і кайфувати, це не тру, тому що там ти створюєш ком’юніті, штучні умови, в яких створюється місто, і просто приймаєш безпосередню участь в тому, що створюється для спільного блага.

Плюс в тому, що там немає Інтернету та зв’язку. Ти живеш ніби в якомусь коконі і там, за горами, відбувається якесь життя, десь літаки літають, а над нами навіть птахи не пролітають, тому що це така територія, де немає нічого: за рідкісним винятком повзають комахи. Для мене Бьорн пройшов дуже вчасно і залишив багато вражень.

Що змусило вас раз і назавжди закохатися в Burning Man?

 — Там надкрута культура свідомих людей, які бажають створювати, дарувати, захищати і допомагати один одному. Це нереальне ком’юніті, в яке ти потрапляєш: тобі не потрібно резюме людини, бо для довіри достатньо того, що вона — Бьорнер. Це культура без грошей, яка дозволяє прожити хоча б частину часу на Playa, забувши про буденні речі. Це звільняє мозок, розширює свідомість, дає творчий порив. Що змусило мене закохатися в Бьорн? Це свобода: чиста, недоторканна, унікальна.

Кажуть, що Burning Man — це про трансформацію свідомості. Чи сталася ця трансформація з вами?

— Трансформація у всіх різна, все залежить від того, хто за чим їде. Дуже часто люди їдуть з відчуттям, що вони бачили все і їх ніщо не може здивувати, а приїжджаючи сюди, розуміють, що вони — крапля в океані. Це дає зрозуміти своє місце в світі і масштаби того, що відбувається. Зрозуміти те, наскільки люди різні, цікаві, наскільки вони глибокі і багаті духовно. 

Безумовно трансформація відбувається абсолютно з усіма. Там дуже хороша, сильна і позитивна енергетика, сняться дуже гарні сни, круті інсайди приходять, це приголомшливе місце для медитацій. Це місце сили, тому дуже круто приїжджати з якимись питаннями або загадувати бажання. Прозвучить дивно, але вони дійсно збуваються, адже там панує магія.

Напевно найголовнішим для мене стало те, що творчість там абсолютно безмежна. Всі люди там різні, ти просто дивишся їм в очі та відчуваєш енергію. Костюми — це крутий спосіб самовираження, завдяки яким ти бачиш світ в яскравіших фарбах. А ось те, що різноманітність ніколи не закінчується, напевно було найцікавішим. Ти вчишся бачити в людях нове, особливе, дивишся на них інакше. Тут немає соціальних рамок та класової нерівності, а найважливішим компонентом є креативність. На Burning Man не прийнято розмовляти на робочі теми та обговорювати бізнес. Тут важливо лише те, ким ти є насправді. Всі люди свідомі: зокрема, після рейву в кілька тисяч людей не залишається жодної пляшки.

До чого потрібно бути готовим перед першою поїздкою?

— Насправді, ти просто не знаєш, чого очікувати. З одного боку, тобі розповідають, що там пекельно страшно, порівнюють подорож з висадкою на Марсі, потрібно мало не з дозиметрами туди їхати. А з іншого боку кажуть, що все круто і можна ні за що не переживати. Але готуватися звичайно потрібно, тому що таких масштабів креативності ви не ще бачили. Там дійсно дуже спекотно, потрібно добре підготуватися в плані захисту шкіри. Потрібно бути готовим до того, що там немає зв’язку, це дуже далеко від міста, найближче з яких мінімум в двох годинах від пустелі. Потрібно бути готовим до того, що доведеться взаємодіяти з людьми, знаходити з ними спільну мову. Якщо це міжнародний кемп, — бути готовим до міжнародного співпраці.

Важливо їхати на Burning Man з команандою, в якій ти впевнений і на яку можеш покластися та консультуватися з досвідченими бьорнерами. Ти повинен бути готовим піклуватися про себе, враховуючи особливості пустелі.

Ще один важливий момент — усвідомлення того, що Бьорн це не фестиваль, а свято, яке створюють всі і навіть якщо ти платиш дуже багато грошей, тобі ніхто нічого не винен. Тому що це суспільство існує як раз за рахунок того, що люди віддають максимум, на який спроможні. Найголовніше — підготувати свою свідомість. Це чудове місце для того, аби перезавантажитися і залишити всі проблеми. Це крута можливість завершити певний етап свого життя і почати новий. Це неймовірний досвід — опинитися в стані повної відсутності рамок в плані вибору. Ти робиш тільки те, що тобі подобається, але, виявляється, не всі до цього готові.

Якщо людині необхідно опинитися на Burning Man, вона обов’язково там опиниться. Playa ніби сама обирає, кого приймати, а кого ні. Не ти диктуєш умови Playa, а Playa диктує їх тобі. Важливо прийняти реальність такою, яка вона є, і усвідомити себе в ній.

Будівля піраміди PlayAlchemist в пустелі: чи складно це буде створити та чи можна її назвати міжнародним колективним артом?

— Будівля піраміди — дуже складний процес. До початку самого Burning Man команда досить плідно попрацювала. В нас неймовірна команда, яка злагоджено працює вже не один рік. В організації кожен проявляє професіоналізм. На Бьорні все є колективним артом, тому що майже всі кемпи міжнародні і якщо це тематичний кемп, то він більш за все запрошує людей з багатьох країн.  В цілому, наш табір такий, як інші. Проте, PlayAlchemist — наймасштабніший кемп: в ньому бере участь близько 200 людей. Піраміда є найбільшою будівлею на Playa. Єдина відмінність — будівництво Піраміди, де відбувається величезна робота над світлом, звуком,перформансами, є не просто інсталяцією, а місцем, де проводитимуть лекції та інші заходи. Важливо, аби з будь-яким артом можна було взаємодіяти. Все повинно мати сенс. Але над будівництвом працюватимуть багато людей, тому це є колективним артом. PlayAlchemist — це про трансформацію: ми рано прокидаємося, медитуємо, а також це веганский кемп. Так, як мідь трансформується в золото, трансформується свідомість людини. Головна місія PlayAlchemist — познайомити людину з її кращою версією.

 Цього року українські артисти представлять свій мапінг-перформанс на поверхні піраміди. Чи додасть це PlayAlchemist нових фарб?

 — Безумовно це додасть шарму, краси, нових фарб і розмаїття програмі. Це стане вагомим доповненням до того, що відбувалося раніше. Це крута ініціатива, яка буде корисна самим артистам, тому що не всі можуть дозволити собі поїхати на Бьорн. Проте взяти участь в такому проекті — дуже круто. Добре й те, що Держава підтримує проект і трансформацію, яка відбувається завдяки ньому. Важливо, що держава бачить в цьому суспільну користь. Найголовніше, що міжкультурний діалог налагоджується і це дуже важливо, адже  зміна свідомості йде безпосередньо через креативну складову. Для України це необхідно.

Слідкуй за подіями Burning Man на сайті: DigitalCulture.in.ua 

Дізнавайся про життя наших артистів на Burning Man на сторінках у Facebook та Instagram.

Проект проходить за підтримки Українського Культурного Фонду, Міністерства закордонних справ України, Міністерства інформаційної політики України, в партнерстві з міжнародним Кемпом PlayAlchemist.

Leave Comments