• post by:
  • 13 августа, 2019

Кінець епохи Burning Man?

Фестиваль радикального самовираження Burning Man у багатьох асоціюється з будівництвом арт-міста Black Rock City в пустелі штату Невада. Локація Burning Man є феноменом та особливістю, яка так полюбилася десяткам тисяч учасників. Проте цьогоріч перед фестивалем постала проблема: його планують «виселети».

Чому фестиваль, який не залишає після себе й сліду, назвали ледь не найбільшим генератором сміття штату і чи дійсно Burning Man час шукати новий дім?

Пустеля Black Rock створює неповторну атмосферу Бьорну. Вся територія — це дно гігантського висохлого озера, яку бьорнери називають Playa. Саме її тверда та пласка структура посприяла створенню унікальних рухомих арт-об’єктів — мутант-мобілів. Black Rock віддалений від цивілізації, що формує принцип радикального самозабезпечення. Це чисте полотно, де можливе будь-яке самовираження та створення божевільних артів. Проте найголовнішим елементом пустелі, який в той же час представляє головну перешкоду, є пил та пісок. Піщані бурі створюють пост-апокаліптичну атмосферу, ніби ти береш участь у зйомках голівудського фільму. Більш того, пил є важливим елементом багатьох ритуалів учасників.

Саме унікальна природа пустелі формує автентичність фестивалю. Частинка душі Burning Man назавжди залишиться у її пісках.

Пустеля є заповідною зоною штату, тому її життя прискіпливо контролює Бюро управління землями. Протягом декількох років після завершення десятирічного дозволу на проведення фестивалю, бюро видає короткострокові дозволи на один івент. Рахунок за оренду пустелі становить декілька мілйонів доларів. Кожного року «цінник» пустелі збільшується, а нових правил додається. Навіть цьогорічний Burning Man опинився під загрозою.

Основна претензія Бюро — надмірне скупчення людей в заповіднику, спалювання великої кількості палива в генераторах, витік паливно-мастильних матеріалів на священну Плаю, а також засмічення найближчих полігонів і міст.

Головна проблема сміття — його утилізація. Виявляється, що по закінченню фестивалю тонни сміття залишаються в штаті. Бюрократи запропонували свій варіант вирішення проблеми, який є занадто дорогим. Вартість дотримання запропонованих заходів оцінили в 20 мільйонів доларів, або + $ 286 до кожного білета на Burning Man.

Тож організатори запропонували нову ініціативу: Burning Man Project. В рамках програми кожен бьорнер повинен робити свій внесок в екологію Playa:

  • No Matter Out of Place — екологічна утилізація сміття.
  • Be Regenerative — позитивний екологічний слід.
  • Be Carbon Negative — видалення з атмосфери більше CO2, ніж створюється людьми.

Свідомість кожного учасника може зберегти життя пустелі. Організатори закликають бьорнерів не використовувати пластик та старі генератори, використовувати менше електроенергії,  не здавати сміття на пунктах прийому по дорозі в Ріно. Варто намагатися відвезти сміття якнайдалі від місця проведення Burning Man.

Burning Man Project має 10 років, аби докорінно змінити стан пустелі. Час починати з себе.

Цього року українські митці представлять колективний мапінг-перформанс на одному з найбільших об’єктів Burning Man — піраміді PlayAlchemist. Слідкуй за новинами тут.

Спілкування, фото, відео та новини по проекту — в співтоваристві fb.com/DigitalCultureUA/.

Leave Comments