• post by:
  • 23 августа, 2019

Юрій Мирон про магію Burning Man, нейронні мережі та медіа-арт в Україні

Мапінг-перформанс українських медіа-митців на Burning Man – надважлива подія для культури нашої країни. Вже зовсім скоро 30-тиметрову піраміду PlayAlchemist осяє перформанс наших артистів. Саме час знайомитися з митцями ближче!

Юрій Мирон – провідний медіа-артист, що працює з VR та нейронними мережами і навчає мистецтву майбутнього інших.

Розкажіть про себе і свій досвід в медіа-мистецтві

— Я займаюся медіа-артом вже 8 років. З самого дитинства мене цікавили нові технології в поєднанні з мистецтвом і музикою. Напочатку 2016 Кирило Покутний запросив мене працювати художником в лабораторії імерсивної реальності Sensorsma, в якій моїм основним завданням стало вивчення креативних додатків Віртуальної Реальності, створення за їх допомогою витворів мистецтва і навчання інших. В результаті я навчив цьому понад 1000 людей на персональних і групових майстер-класах, а також надав перший досвід малювання у VR ще кільком тисяч людей. Паралельно з цією діяльністю я займався живими перформансами електронної музики разом з Сергієм Синскьим  в проекті під назвою SYNXRON.

У цьому проекті ми створили серію медіа-арт перформансів з найвидатнішими медіа-артистами і електронними музикантами України, такими як Євген Ващенко, Ярослав Костенко та ін. На багатьох наших перформансах Тая Кабаєва створювала мистецтво і анімацію в реальному часі у VR з проекцією на різні екрани і поверхні. Також ми співпрацювали з багатьма танцювальними перформерами і хореографами, наприклад з Марією Пятковою.

Останні півроку я активно вивчаю можливості нейронних мереж для створення генеративного мистецтва. Також я співпрацюю з 4 провідними крипто-галереями, в яких виставляю власне цифрове мистецтво, створене в у VR і за допомогою нейронних мереж.

Які переваги у медіа-арту перед іншими традиційними видами мистецтв?

— Для мене це інтерактивність, імерсивність, а також швидкість. Я б не створив таких творів, які створюю зараз, якби не було цих технологій. Також я не зміг би продавати це мистецтво, якби не було блокчейн технології. Завдяки інтернету і цифровому мистецтву мої твори беруть участь на міжнародних фестивалях по всьому світу. Моя фізична присутність на них не обов’язкова, а переслати твори на інший кінець світу я можу лише за хвилину.

Чи є напрямок медіа-арту перспективним в нашій країні?

— Я спостерігаю тенденцію, що на медіа-арт інсталяції та перформанси виділяється все більше коштів з бюджету фестивалів і державної скарбнички. Це стає все більш зрозумілим і затребуваним, ніж раніше. Такі ком’юніті, як Carbonarium, активно займаються освітою нових медіа-артистів, надають їм майданчик для експозицій, допомагають знайти фінансування і менторів для їх медіа-арт проектів, створюють групові міді-арт інсталяції для різних фестивалів, а також для комерційних проектів. У цього велике майбутнє в Україні.

Що б ви могли порадити художникам, які тільки починають працювати з медіа-артом?

— Вливайтеся в арт-ком’юніті, відвідуйте курси, на яких навчають тому, що ви хочете вивчити (або вивчайте їх онлайн, якщо добре володієте англійською), коллаборуйте з іншими артистами, художниками, музикантами. Шлях медіа-художника складний, як і будь-якого іншого художника. Шукайте те, що вам до душі, постійно вивчайте нове, так як в медіа-мистецтві кожен день виникає щось нове. В медіа-арті, як і в будь-якому іншому мистецтві, потрібні роки для відточування техніки і розуміння предмета. Також важливим є розвиток концептуального мислення. Без цього медіа арт буде позбавлений сенсу і не нестиме жодної високої цінності для світу. Вивчайте історію мистецтва і медіа-мистецтва, адже вона приголомшлива і надихаюча. Постійно вивчайте роботи інших медіа-художників світу. Подавайте свої роботи на міжнародні та локальні конкурси і фестивалі. Активно публікуйте свої твори в Інстаграм та інших соц-мережах.

Чим Burning Man приваблює творче ком’юніті з усього світу? У пошуках чого туди їдуть артисти?

— Такі принципи BM як радикальне самовираження і віра в себе максимально резонують з кожним художником. Культура активного залучення замість пасивного споживання. Культура безоплатного дарування замість безжальної комерції, реклами, спонсорства та подібної експлуатації культури. На тиждень створюється маленька країна зі своїми законами, які повністю відрізняються від всіх законів інших країн. Це круто: приїхати в пустелю і створити там скульптуру, інсталяцію або перформанс з іншими людьми. Як на мене — класична героїчна пригода!

Цього року українські медіа-артисти створять колективний мапінг-перформанс на піраміді PlayAlchemist. Чи є це знаковою подією для української культури?

— Так, це безперечно знакова подія для української культури. Такого ще ніхто не робив з наших медіа-артистів. Це масштабна міжнародна колаборація з канадським табором в США. Будуть представлені близько 100 ураїнських медіа-художників. Було зібрано стільки класного медіа-арту, що можна буде зробити ще один масштабний медіа-фестиваль в Україні після повернення з Америки. Мене дуже радує, що цей проект підтримали Український Культурний Фонд і три Міністерства України. Це говорить про те, що медіа-арт активно розвивається і це чудово. Це буде одна з найяскравіших програм на цьогорічному BM.

Які труднощі можуть виникнути при створенні перформансу в пустелі?

— Їх може бути дуже багато. Назву дві основних: по-перше, пісок для техніки дуже шкідливий, а там будуть бурі з піску і пилу. По-друге, там буде відбуватися величезна концентрація цікавих подій, тож потрібно не піддаватися на спокуси розчинитися в них, заради здійснення національної медіа-арт програми.

Цього року свій мапінг-перформанс на фестивалі представлять українські митці: медіа-артисти вперше створять відео-проекцію і презентують медіа-арт програму на поверхні піраміди PlayAlchemist. Слідкуй за подіями на сайті: DigitalCulture.in.ua

Дізнавайся про життя наших артистів на Burning Man на сторінках у Facebook та Instagram.

Проект проходить за підтримки Українського Культурного Фонду, Міністерства закордонних справ України, Міністерства інформаційної політики України, в партнерстві з міжнародним Кемпом PlayAlchemist.

Leave Comments